Preliminarii World Cup 2014: rezultate si clasamente grupe etapa 3 (12.10.2012)

Multe meciuri vineri in etapa a treia a preliminariilor pentru World Cup 2014 din Brazilia. Ai nostri au obtinut o frumoasa victorie in deplasare, 1-0 cu Turcia, autorul golului Grozav. Pana acum suntem in grafic: 9 puncte din 3 meciuri. Ca pe vremuri, daca mai tineti minte.

Grupa A

Macedonia – Croaţia 1-2
(A. Ibraimi ’16/ V. Corluka ’33, I. Rakitic  ’60)

Serbia – Belgia 0-3
(C. Benteke  ’34, K.d. Bruyne  ’68, K. Mirallas ‘ 90)

Ţara Galilor – Scoţia 2-1
(Bale, ’81, ’89/ J. Morrison ’27)

Team MP W D L GF GA Pts
Belgium 3 2 1 0 6 1 7
Croatia 3 2 1 0 4 2 7
Serbia 3 1 1 1 6 4 4
Wales 3 1 0 2 3 9 3
Scotland 3 0 2 1 2 3 2
FYR Macedonia 3 0 1 2 2 4 1

Grupa B

Cehia – Malta 3-1
(Gebre Selassie  ’34, Pekhart  ’52, J. Rezek  ’68/ Briffa  ’38)

Armenia – Italia 1-3
(H. Mkhitaryan  ’27/ Pirlo  ’11, De Rossi, ’64, P. Osvaldo ‘ 82)

Bulgaria – Danemarca 1-1
(Rangelov  ’7/ N. Bendtner  ’40)

Team MP W D L GF GA Pts
Italy 3 2 1 0 7 3 7
Bulgaria 3 1 2 0 4 3 5
Czech Republic 2 1 1 0 3 1 4
Armenia 3 1 0 2 2 4 3
Denmark 2 0 2 0 1 1 2
Malta 3 0 0 3 1 6 0

Grupa C

Insulele Feroe – Suedia 1-2
(R. Baldvinsson  ’57/ Kacaniklic  ’65, Ibrahimovic  ’75)

Kazahstan – Austria 0-0

Irlanda – Germania 1-6
(A. Keogh  ’90/ Reus  ’32, 40, Ozil  ’55, Klose  ’58, Kroos  ’61, 83)

Team MP W D L GF GA Pts
Germany 3 3 0 0 11 2 9
Sweden 2 2 0 0 4 1 6
Republic of Ireland 2 1 0 1 3 7 3
Austria 2 0 1 1 1 2 1
Kazakhstan 3 0 1 2 1 4 1
Faroe Islands 2 0 0 2 1 5 0

Grupa D

Turcia – România 0-1
(Grozav  ’45)

Olanda – Andorra 3-0
(Van der Vaart  ’7, Huntelaar  ’15, R. Schaken  ’60)

Estonia – Ungaria 0-1
(Hajnal  ’47)

Team MP W D L GF GA Pts
Netherlands 3 3 0 0 9 1 9
Romania 3 3 0 0 7 0 9
Hungary 3 2 0 1 7 4 6
Turkey 3 1 0 2 3 3 3
Estonia 3 0 0 3 0 6 0
Andorra 3 0 0 3 0 12 0

Grupa E

Albania – Islanda 1-2
(Cani  ’29/ B. Sævarsson ‘ 19, G. Sigurdsson  ’81)

Elveţia – Norvegia 1-1
(Gavranovic  ’79/ Hangeland  ’81)

Slovenia – Cipru 2-1
(T. Matavz  ’39, 62/ E. Aloneftis  ’83)

Team MP W D L GF GA Pts
Switzerland 3 2 1 0 5 1 7
Iceland 3 2 0 1 4 2 6
Norway 3 1 1 1 3 4 4
Albania 3 1 0 2 4 5 3
Cyprus 3 1 0 2 3 5 3
Slovenia 3 1 0 2 3 5 3

Grupa F

Rusia – Portugalia 1-0
(A. Kerzhakov  ’6)

Luxemburg – Israel 0-5
(M. Radi  ‘ 4, E.B. Vasat  ’12, Hemed  ’27, 73, M. Melikson  ’61)

Team MP W D L GF GA Pts
Russia 3 3 0 0 7 0 9
Portugal 3 2 0 1 5 2 6
Israel 3 1 1 1 7 5 4
Northern Ireland 2 0 1 1 1 3 1
Azerbaijan 2 0 1 1 1 4 1
Luxembourg 3 0 1 2 2 9 1

Grupa G

Liechtenstein – Lituania 0-2
(D. Cesnauskis  ‘ 51, 75)

Slovacia – Letonia 2-1
(M. Hamsik ‘ 5, Sapara  ’9/ Verpakovskis ‘ 84)

Grecia – Bosnia-Herţegovina 0-0

Team MP W D L GF GA Pts
Bosnia-Herzegovina 3 2 1 0 12 2 7
Slovakia 3 2 1 0 5 2 7
Greece 3 2 1 0 4 1 7
Lithuania 3 1 1 1 3 3 4
Latvia 3 0 0 3 3 8 0
Liechtenstein 3 0 0 3 1 12 0

Grupa H

Moldova – Ucraina 0-0

Anglia – San Marino 5-0
(Rooney ’35, ’70, Welbeck  ’37, ’72, A. Oxlade-Chamberlain ’77)

Team MP W D L GF GA Pts
England 3 2 1 0 11 1 7
Montenegro 2 1 1 0 8 2 4
Poland 2 1 1 0 4 2 4
Ukraine 2 0 2 0 1 1 2
Moldova 3 0 1 2 0 7 1
San Marino 2 0 0 2 0 11 0

Grupa I

Finlanda – Georgia 1-1
(K. Hämäläinen  ’63/ G. Kashia  ’56)

Belarus – Spania 0-4
(Jordi Alba  ’12, Pedro Rodriguez  ’20, 69, 72)

Team MP W D L GF GA Pts
Spain 2 2 0 0 5 0 6
France 2 2 0 0 4 1 6
Georgia 3 1 1 1 2 2 4
Finland 2 0 1 1 1 2 1
Belarus 3 0 0 3 1 8 0

368 total views, 1 views today

Share This Post

Related Articles

Leave a Reply

Powered by Baju Grosiran